Rytuał hammam jest zabiegiem pielęgnującym i oczyszczającym ciało, który pobudzi je do działania. Największą sławę zyskał w Maroko i Turcji. Oddaj się przyjemności i dowiedz się, jak wykonać domowy rytuał hammam krok po kroku!
Głównym założeniem zabiegu jest osiągnięcie spokoju i harmonii. W tureckich kręgach popularny już setki lat temu, a warto mówić o seansie, który przywraca równowagę ciała i ducha. Cały proces podzielony jest na cztery etapy, z czego przy każdym z nich używamy produktów pochodzenia naturalnego. Ważna jest symbioza z naturą, dlatego w miarę możliwości, nie używaj chemikaliów do tego rytuału.
Pierwszym etapem jest dogłębne nawilżenie ciała. W łaźniach Afryki Północnej i Azji Mniejszej, które kiedyś były miejscem spotkań, na tym etapie osiąga się wysoką temperaturę. Powstała para wodna ma na celu otworzyć pory, nawilżyć skórę i przygotować ją do dalszych etapów. W warunkach domowych idealny będzie długi, gorący prysznic. Zadbaj o atmosferę panującą w Twojej łazience. Zatroszcz się o świece, odprężającą muzykę w tle, ulubione kadzidło i lampkę wina na rozluźnienie. Kiedy Ty będziesz się relaksować, słuchając ambientowej muzyki, Twoja skóra pozbędzie się toksyn.
Kiedy Twoja głowa jest już odprężona, czas na peeling z czarnego mydła. Użyj do tego celu specjalnej rękawicy Kessa wykonanej z szorstkiego materiału, która jednocześnie wymasuje Twoje ciało. Połącz produkt z wodą, tak by powstała papka. Aplikuj powstałą masę na ciało okrężnymi ruchami. Masaż wykonany od dolnych kończyn w kierunku serca pobudza krążenie. Poprawne użycie rękawicy Kessa w połączeniu z mydłem złuszcza martwy naskórek i pomaga w walce z cellulitem. Ciało staje się jędrne i wygładzone, a przy tym skóra znacznie się uelastycznia. Masaż powinien trwać około dziesięciu minut. Jeśli czujesz, że niektóre miejsca na Twoim ciele potrzebują masażu o większej intensywności, np. pięty lub łokcie, daj sobie czas. Sęk tkwi w tym, by każdy element hammam wykonać ze spokojem i cierpliwością. Następnie dokładnie zmyj mydło ciepłą wodą, jednocześnie masując skórę.
Mydło Savon Noir powstało z oliwy z oliwek oraz naturalnych czarnych oliwek. Z wyglądu przypomina trochę pastę spożywczą. Mydło działa jak peeling enzymatyczny i jest bardzo skutecznym kosmetykiem. Obumarły naskórek jest usunięty, a skóra nawilżona i zregenerowana, dzięki zawartym w mydle nasyconym kwasom tłuszczowym. Prowitaminy A, witaminy E oraz kwasy odżywiają skórę i łagodzą podrażnienia. Z tego względu kosmetyk ten polecany jest osobom zmagającym się z problemami skórnymi. Czarne mydło oczyszcza pory oraz zapobiega stanom przeciwzapalnym.
Kolejnym punktem jest aplikacja glinki Ghassoul na skórę. Produkt należy połączyć z wodą i rozprowadzić na suchą skórę. Nałożoną glinkę pozostaw na ciele do czasu, aż wyschnie i będzie łatwo się kruszyć. Gdy będziesz mieć pewność, że glinka jest sucha, spłucz ją dokładnie letnią wodą.
Glinka jest niezwykle bogata w takie pierwiastki jak magnez, cynk, żelazo, potas, miedź, lit, glin, wapń oraz krzem. Cała paleta zawarta w glince wulkanicznej powoduje, że ten marokański kosmetyk nie ma sobie równych. Dodatkowo nie ma przeciwwskazań do stosowania jej na skórę twarzy. Dogłębnie nawilża, oczyszcza, ujędrnia oraz uelastycznia skórę. Idealnie sprawdzi się dla osób zmagających się z cellulitem po ciąży czy rozstępami na brzuchu. Można ją stosować do cery wrażliwej, naczynkowej czy skłonnej do alergii.
Na koniec czas na olejowanie ciała. Po peelingu złuszczającym i nałożeniu glinki niezbędne jest nawilżenie. Olej arganowy jest naturalnym składnikiem pochodzącym z Maroka. Działa łagodząco, odżywiająco i regenerująco. Wspomaga wzrost włosów i paznokci, zapobiega rozdwajaniu się końcówkom i działa przeciwzmarszczkowo. Stosowany w leczeniu ran, skutecznie odpręża ciało.