Detoks jednodniowy – czy to naprawdę działa?

Detoks jednodniowy – czy to naprawdę działa?
/
/
Zdrowe odżywianie
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jednodniowa dieta oczyszczająca – choć cieszy się sporą popularnością – już na dzień dobry może wzbudzać pewne wątpliwości. Czy trwający tylko dobę detoks faktycznie ma prawo przysłużyć się naszemu organizmowi? Sprawdzamy.

Detoks organizmu – na czym polega?

Detoks organizmu polega przede wszystkim na pozbywaniu się zalegających w nim toksyn, a także na regeneracji komórek. Warto pamiętać, że jest to proces wykorzystywany nie tylko podczas diety odchudzającej – oczyszczenie organizmu ma na celu poprawić nasze ogólne zdrowie i samopoczucie. Liczne korzyści wynikające z regularnego stosowania detoksów są niezaprzeczalne, ale czy tego typu dieta może pomóc nam również na przestrzeni…jednego dnia?

Jednodniowy detoks organizmu – czy warto?

Na wstępie trzeba powiedzieć sobie jasno – detoks trwający jeden dzień nie będzie w stanie naprawić wszystkich naszych zaniedbań dietetycznych. Doba to zbyt mało czasu, by nawet najskuteczniejsza dieta przyniosła spektakularne efekty. Mimo to jednodniowy detoks nie jest pomysłem, który z miejsca powinnyśmy wyrzucać do kosza. Wręcz przeciwnie! Takie przedsięwzięcie może okazać się bowiem świetnym pierwszym krokiem ku zmianie naszych nawyków żywieniowych raz na zawsze. Od czegoś trzeba przecież zacząć, a detoks to zawsze doskonały bodziec, dzięki któremu poczujemy się lepiej. Niemniej jednak warto jednocześnie zachować środki ostrożności i skonsultować się z lekarzem – nie każdy organizm dysponuje bowiem warunkami na nawet tak krótkie oczyszczanie.

Jednodniowy detoks organizmu – kiedy zacząć?

Tak naprawdę każdy moment jest odpowiedni na wprowadzenie pozytywnych zmian, a o to właśnie chodzi w jednodniowym detoksie. Nasz organizm pracuje na wysokich obrotach na przestrzeni całego roku, wobec czego rozpocząć zdrowy styl życia można właściwie zawsze. Przyjmuje się, że najlepszym okresem na jednodniowe oczyszczanie organizmu jest wiosna –  najlepiej bezpośrednio po okresie zimowym, w którym siłą rzeczy mniej się ruszamy i jemy więcej przetworzonych produktów. Po takim zimowym marazmie jednodniowy detoks może stanowić doskonały pierwszy rozdział na nowego sposobu odżywiania.

Jednodniowy detoks organizmu – jak się przygotować?

Przygotowania do jednodniowego detoksu organizmu powinny rozpocząć się nawet na kilka  dni przed przystąpieniem do działania. W tym czasie warto wyeliminować z codziennej diety potrawy ciężkostrawne, mięso oraz nabiał, a także ograniczyć produkty zbożowe. Należy też całkowicie zrezygnować z alkoholu, kawy, napojów energetycznych i gazowanych, słodyczy. Odstawione produkty najlepiej zastąpić warzywami i wodą mineralną. Przed dniem detoksu najlepiej porządnie się wyspać, a samo oczyszczanie przeprowadzić w dzień wolny od pracy – tak, aby uniknąć potencjalnych rozpraszaczy i stresowych sytuacji.

Jednodniowy detoks organizmu – co jeść?

Podczas jednodniowego detoksu najlepszym rozwiązaniem jest dostarczenie organizmowi odpowiednich witamin zwiększających syntezę niektórych detosyfikatorów. Można dokonać tego za sprawą owoców i warzyw takich jak borówki, jagody, czerwone porzeczki, buraki lub kapusta. Świeże warzywa i owoce posłużyć nam mogą również do przygotowania smoothies i wyciskanych soków. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie trwającej jeden dzień głodówki, podczas której nie spożywa się żadnych pokarmów, pijąc wyłącznie wodę. Jest to  jednak znacznie bardziej ekstremalna opcja, z której mogą wynikać negatywne skutki.

Zdj. główne: Jugoslocos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Porady na udane wakacje samolotem – jak zaplanować i co spakować?
/
Porady na udane wakacje samolotem – jak zaplanować i co spakować?
Planowanie podróży samolotem i pakowanie bagażu mogą wydawać się skomplikowane, ale dzięki naszym sprawdzonym radom każda podróż będzie udana. Przygotowując się do wakacji warto znać kilka sztuczek, które pomogą w organizacji wyjazdu.
Czy pływanie jest najzdrowszą formą aktywności fizycznej?
/
Czy pływanie jest najzdrowszą formą aktywności fizycznej?
Sprawdź, dlaczego pływanie jest często uznawane za najzdrowszą formę aktywności fizycznej. Dowiedz się o korzyściach i unikalnych właściwości tej dyscypliny sportowej
Praca w Holandii: Jakie branże najczęściej zatrudniają Polaków?
/
Praca w Holandii: Jakie branże najczęściej zatrudniają Polaków?
Rozważasz pracę w Holandii? Dowiedz się, jakie sektory gospodarki najchętniej zatrudniają Polaków i jakie warunki oferują.